The visit of the Italian Ambassador to the European University of Armenia
Today, the European University of Armenia hosted the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Alessandro Ferranti. The distinguished guest was warmly welcomed by the University administration, headed by Rector Heghine Bisharyan. The esteemed Ambassador was also accompanied during his visit by Lusine Karamyan, Head of the Yerevan Committee of the “Dante Alighieri” Association (Società Dante Alighieri Erevan). During the meeting, the Rector of the University kindly presented the esteemed Ambassador with the activities of the EUA, its local and international educational and research programs and projects, and introduced the general cooperation with Italian partner organizations and other international structures. Within the framework of the visit, Mr. Ferranti also toured the University and visited the Italian cultural center Società Dante Alighieri Erevan operating at the EUA.